Geodezininkai – specialistai, kurių visada reikės

geodezijaGeodezija yra mokslo sritis, kurioje dirbantys specialistai tiria žemės sklypų formą ir jų dydį bei gravitacijos lauką. Geodezininkai taip pat atlieka tam tikros vietovės matavimus, kurie yra susiję su žemės paviršiaus planų bei žemėlapių sudarymu. Labai tikslūs matavimai reikalingi tiek žemės formai bei jos dydžiui nustatyti, tiek ir įvairiems planams bei žemėlapiams sudaryti.

Remiantis geodezininkų atliktais matavimais, yra nustatoma tam tikrų žemės paviršiaus taškų padėtis vienas kito atžvilgiu. Geodezinis pagrindas būtinas darant įvairias topografines nuotraukas bei sudėtingus žemės matavimo darbus, vykdant statybos darbus bei geodinaminius tyrimus, taip pat atliekant visos šalies kartografavimą, žymint valstybės sienos ribas ir daugybėje kitų sričių, kuriose reikia nustatyti tam tikrų taškų padėtį, arba kitaip – jų koordinates. Geodezija yra mokslas, kuris specialistams suteikia galimybę atlikti ypatingo tikslumo geodezinius darbus, remiantis vieninga koordinačių sistema.

Įmonės, kurių pagrindinė veiklos sritis yra geodezija, pasirūpina įvairiausiais geodeziniais (kadastriniais) žemės sklypų matavimais, jos gali parengti padalijimo bei pertvarkymo ir kaimo plėtros projektus (pvz., ūkininko sodybos formavimą ar parinkimą), daro kontrolines pastatų bei tinklų  geodezines (išpildomąsias) nuotraukas, taip pat atlieka kadastrinius pastatų ir įvairių patalpų matavimus (inventorizacija), daro toponuotraukas ir  rūpinasi pastatų ašių bei žemės sklypo ribų atstatymu ir pan.

Geodeziniai matavimai buvo taikomi jau prieš daugiau nei 6 tūkst. metų. Egipte juos naudojant buvo atnaujinamos Nilo potvynių sunaikintų sklypų ribos. Mūsų šalyje geodezija imta plėtoti tik 16 a. vykstant Valakų reformai. Tuo metu buvo intensyviai matuojamos dvarų žemės, taip pat sudaromi ganėtinai tikslūs Lietuvos ir Lenkijos žemėlapiai. Kiek vėliau, 18 a., buvo sudaryti Vilniaus, Kauno bei Gardino. Į geodeziniai planai Baltijos šalių geodezinę komisiją Lietuva buvo įtraukta tik 1924 m. Tuomet buvo atlikta mūsų šalies trianguliacija, sudarytas ne vienas topografinis žemėlapis.

Jei nebūtų geodezijos mokslo, nebūtų įmanomi ir jokie geodeziniai matavimai. Kadastriniai, arba geodeziniai, žemės matavimai yra tikslus suformuotų žemės plotų nustatymas, taip pat plano ir kitų duomenų, kurie yra reikalingi įrašant objektą į kadastro duomenų bazę, parengiant, tiksliai koordinuojant  žemės sklypo ribų posūkio taškus (įprastai tai daroma LKS94 valstybinėje koordinačių sistemoje).

Kadastriniai, arba geodeziniai, žemės matavimai įprastai atliekami tada, kai žemė padalijama, atidalijama, sujungiama arba atliekama jos amalgamacija. To taip pat reikia žemę parduodant, išnuomojant arba pagal panaudos sutartį suteikiant valstybinės žemės plotus, kurių ribų posūkio taškų bei riboženklių koordinatės nėra nustatytos valstybinėje geodezinių koordinačių sistemoje. Įmonės, kuriose dirba profesionalūs geodezininkai matavimus atlieka naudodami moderniausią šiuolaikinę geodezinių matavimų įrangą: modernius GPS imtuvus, lazerinius tacheometrus, teodolitus ir kt.

Profesionalūs specialistai, turintys daug žinių apie matavimus ir gebantys šias žinias taikyti rengiant įvairiausios paskirties planus, geodeziniais matavimais patikrinti statybos darbų eigą bei ženklinti statybinius projektus, suteiks pačias kokybiškiausias paslaugas. Norint tinkamai atlikti kadastrinius pastatų matavimus, tai gali užtrukti nuo vienos iki kelių savaičių. Dar daugiau laiko užtruks, kol sutvarkysite visus reikalingus dokumentus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.