Ar naudinga pirkti mišką?

kadastriniai matavimaiVis asmenys, kurie turi privatų mišką, nesunkiai gali jį parduodi, dalinti, ar, nusipirkę šalia esantį mišką, prisijungti jį prie savojo. Kadangi miškai skiriasi savo augmenija, ir žemės derlingumu, tai skiriasi ir jų kaina. Pardavėjui, neretai iškyla klausimas, kokia yra jo parduodamo miško vertė. Ir nors galutinė kaina įprastai yra nustatoma remiantis sandorio dalyvių susitarimu, vis dėlto kainą nulemia gana daug veiksnių: tai ir skirtingos medienos, augančios miške, kainos, medienos paruošimo išlaidos, paskolų procentai, kurie yra ribojimai teisės aktų numatyta tvarka, netgi sandorio dalyvių ekonominis išprusimas, jų sąžiningumas ir pan.

Norint nustatyti tikslią miško kainą, galima atlikti išsamią ekonominę analizę, kuri labai  padeda susiorientuoti miško kainodaroje. Labai dažnai perkant ar parduodant privačius miškus jų kaina nustatoma atsižvelgiant į nenukirsto miško medienos rinkos kainą. Tačiau šiandien tikslios kainų statistikos mūsų šalyje nėra. Naudojamasi tik daugiau nei prieš 15 metų Aplinkos ministro patvirtintomis nenukirsto valstybinio miško kainomis. Jos, keičiantis apvalios medienos pardavimo kainoms rinkoje, yra periodiškai indeksuojamos. Jei ruošiatės parduoti brandų medyną kartu  su žeme, tai jo kaina gali būti net mažesnė negu parduodant tik medieną, kadangi visą mišką turės atkurti pats pirkėjas. Jei parduodate tik medieną, dalį gautos sumos vertėtų skirti miško atkūrimui. Taip bus išsaugota miško nuosavybė.

Perkant ar parduodant miško valdą kadastriniai matavimai nėra būtini. Juos reikia atlikti tais atvejais, jei pageidaujate padalyti arba atidalyti žemę, kurioje auga miškas. Šiuo metu visi kadastriniai matavimai yra atliekami itin tiksliai. Tai atlikti padeda vis labiau tobulėjančios moderniosios technologijos. Jas naudojant jūsų perkamo ar parduodamo miško valdos ribos gali būti nustatomos ne tik  kelių centimetrų, bet net ir milimetrų tikslumu. Kadastriniai matavimai būna reikalingi tais atvejais, kai siekiama itin tiksliai nustatyti tikslią miško valdos vietą, jo ribas ir plotą. Atliekant tokius matavimus, būtina pakviesti dalyvauti procese ir šalia esančių sklypų savininkus.

Yra tokių privataus miško savininkų, kurie nežino, kokią naudą jam gali atnešti miškas ir nori jį kuo greičiau parduoti, net kiek nuleidžiant kainą. Tačiau reikėtų žinoti, kad miško teikiama nauda yra gana didelė. Visų pirma jis gamina deguonį ir sulaiko atmosferos teršalus, taip pat sukaupia gana didelį organinių medžiagų kiekį ir mažina grėsmingo šiltnamio efekto poveikį. Jokioje kitoje žemės paviršiaus ekosistemoje nėra tiek daug anglies, kiek jos galima rasti miške. Miškas sumažina gruntinių bei paviršinių vandenų užterštumą ir stabdo vandens ir vėjo sukeliamą dirvų eroziją bei palaiko biologinę įvairovę. Miškų savininkai visuomet turi galimybę plėtoti kaimo turizmą ir poilsiauti. Regionuose, kurie yra gausūs miškų, jie tapo itin svarbiu gyventojų pajamų šaltiniu, o miškų ūkis – svarbia ūkio šaka.

Taigi, miško turėjimas jau savaime yra vertybė net ir tuo atveju, jeigu artimiausiu metu iš jo nesitikite gauti ekonominės naudos. Tai vertingas nekilnojamas turtas ir naudinga investicija, kuri  bėgant laikui tikrai atneš naudos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.