Drėgmė ir pelėsis. Kaip sumažinti pelėsių atsiradimo riziką?

Pelėsis nėra tik negražūs juodi taškeliai ant vonios užuolaidos ar kambario kampe. Tai keliantis pavojų namams ir sveikatai reiškinys. Yra du dalykai, kuriuos tiesiog privalote žinoti apie pelėsį. Pirma, namuose viskas turi būti tvarkinga, kad nebūtų perteklinės drėgmės ir sąlygų pelėsiui veistis. Antra, pastebėjus pelėsį, reikia imtis priemonių, kad būtų galima kaip įmanoma greičiau sustabdyti jo plitimą.

Pelėsių atsiradimo šaknys – drėgmė

Drėgmė, drėgmė ir dar kartą drėgmė – tai pagrindinė sąlyga pelėsio atsiradimui. Ir visai nesvarbu, kur ta drėgmė yra, pelėsis gali atsirasti bet kur: ant palangės, sienos kampo, duše, vonios kilimėlyje, vonios rankšluostyje, rūsyje, prie virtuvės plautuvės ir t.t. Todėl pirmas prevencinis žingsnis, leidžiantis išvengti pelėsių atsiradimo – užtikrinimas, kad namuose nėra perteklinės drėgmės.

  • Virtuvėje naudokite gartraukį ar ištraukiamąją ventiliaciją, jei norite gaminti, plauti indus ar valytis.
  • Jei ant langų ir kitų paviršių pastebite drėgmę, suderinkite drėgmę skleidžiančius prietaisus – primažinkite ugnį verdant maistą (virkite uždengtu dangčiu), įjunkite gartraukį, įjunkite ventiliatorių, atidarykite langą. Vėdinimas geriausiai padeda sutvarkyti kylančią drėgmės problemą.
  • Patikrinkite, ar nėra nuotėkio aplink virtuvės kriauklę, ar nėra vandens po šaldytuvu (specialiame padėkle, kur nubėga tirpstantis vanduo), ar nelaša iš čiaupo vonioje, ar ant klozeto nesusidaro kondensatas ir kitus galimus vandens šaltinius. Jei reikia, suremontuokite.
  • Jei ant grindų ar lubų pastebite drėgmės dėmes, ieškokite šaltinių – galbūt prastai izoliuoti vamzdžiai arba kažkur prakiurę vamzdžiai ir po truputį laša.
  • Po prausimosi vonios kambaryje palikite pravirą langą ar įjungtą ventiliatorių, kad kambarys išsivėdintų. Šlapius rankšluosčius palikite praskleistus, jog jie džiūtų, taip pat padžiaukite vonios kilimėlį. Šie daiktai neturėtų kelias dienas būti šlapi, o jei lieka, reiškia kambaryje per daug drėgmės.
  • Jei yra galimybė, džiovinkite skalbinius lauke. Nepalikite šlapių skalbinių ilgai skalbimo mašinoje. PO skalbimo, išvalykite sausa šluoste skalbimo mašinos durelių gumas ir palikite pusdieniui dureles atviras, kad išsivėdintų ir išdžiūtų. Durelių gumos yra mėgstama pelėsių kaupimosi vieta.
  • Namuose drėgmės lygis neturėtų viršyti 60 proc. Įsigykite specialų prietaisą higrometrą, kad žinotumėte tiksliai koks oro drėgmės lygis.

Kaip žinoti, jog namus apniko pelėsis?

Jei darote viską ir daugiau nei paminėta aukščiau ir stengiatės palaikyti tinkamą drėgmės lygį namuose, didelė tikimybė, jog pelėsio pavyks išvengti pakankamai ilgai. Tačiau pelėsio sporos juda oro srautu ir vos tik radusios bent kažkiek tinkamą aplinką augimui, jau ir įsitvirtina. Turėkite omenyje, jog dažniausiai pelėsis pradeda augti nematomose vietose – tarp sienų, po tapetais, po plytelėmis, už baldų, sienų kampuose, spintelių viduje, rūsyje. Pelėsį išduoda juodos, kartais žalsvos ar melstos dėmės, o taip pat pridusęs namų kvapas.

Kaip kovoti su pelėsiu?

Pirmiausia, įvertinti, kodėl jis atsirado ten kur atsirado, galbūt nepastebėjote ir ten kaupiasi drėgmė? Tuomet reikėtų šią problemą sutvarkyti. Antra, reikėtų kaip mat nuvalyti pelėsiais padengtą vietą specialiomis pelėsių naikinimo priemonėmis.

Jei pelėsis apėmęs didelį plotą ir matote, jog jis yra tie ant sienų, tiek po tapetais ar kitose pasislėpusiose vietose, tuomet verčiau kvieskitės profesionalus, kurie galėtų pagelbėti  atrasti visas pelėsio plitimo vietas, pašalinti pelėsį ir pašalinti jo atsiradimo priežastį jūsų namuose.

Pelėsis gadina turtą ir kenkia sveikatai. Tad, kad ir ką darytumėte, pelėsio ignoruoti negalima.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.